Objawy, które mogą świadczyć o problemach z sercem

Objawy, które mogą świadczyć o problemach z sercem
Kardiologia 

Ból w klatce piersiowej, kołatania i duszności to nie jedyne objawy chorego serca… Czasami nasz organizm wysyła nam znacznie mniej oczywiste objawy, by poinformować nas, że z nasze serce szwankuje. Chrapanie, obrzęki, ciągłe zmęczenie to także możliwe sygnały ostrzegawcze! Warto poznać konkretne objawy problemów z sercem, by w porę rozpoznać przyczynę i uchronić się przed rozwojem choroby.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Ciągłe zmęczenie może być tak naprawdę objawem wielu chorób – depresji, anemii czy niedoczynności tarczycy. Ale w kanonie tych chorób jest także niewydolność serca, przez którą nasze serce nie pompuje krwi prawidłowo, utrudniając tym samym dostawę tlenu i składników odżywczych do innych narządów naszego ciała. W efekcie łatwo się męczymy, jesteśmy osłabieni, cierpimy na zawroty głowy, mamy trudności z koncentracją…

Obrzęki kończyn dolnych

Obrzęki stóp, kostek i łydek, podobnie jak uczucie zmęczenia, także mogą być objawem różnych chorób, a w tym niewydolności serca. Na początku takie obrzęki pojawiają się jedynie wieczorami, po całodziennym chodzeniu czy pracy siedzącej. Po nocy ustępują. Jednak w toku rozwoju choroby, obrzęki zaczynają powstawać także w ciągu dnia i nie mijają po nocnym wypoczynku! Pacjenci zauważają, że trudniej im założyć buty, a po ściągnięciu skarpetek uwidacznia się ślad po ucisku.

Tycie w krótkim czasie

Szybki przyrost wagi w stosunkowo krótkim czasie to także możliwy objaw niewydolności serca. Jeśli szybko przytyjesz bez żadnej zmiany diety, powinna włączyć się lampka alarmowa. Nasilające się obrzęki i zwiększony obwód brzucha to wynik zatrzymania płynów w organizmie – przyczynia się do tego nieprawidłowe pompowanie krwi.

Jeśli naciśniesz palcem skórę, w miejscu obrzęku, i zauważysz utrzymujące się wgłębienie, powinieneś udać się do lekarza.

Utrata apetytu

Przewodnienie i przekrwienie narządów jamy brzusznej to skutki niewydolności serca. Nasze jelita pracują znacznie gorzej, a uczucie pełnego brzucha wzrasta. Nie mamy przez to apetytu, mniej jemy, a tym samym dostarczamy mniej substancji odżywczych do naszego organizmu. Skutkiem tego jest nie tylko utrata wagi, ale i zanik mięśni czy anemia.

Zaburzenia erekcji

Niewydolność serca doprowadza także do problemów seksualnych. U osób z nadciśnieniem, cukrzycą, palących papierosy zmiany miażdżycowe mogą występować na początku w małych naczyniach, odpowiedzialnych właśnie za erekcję. Dopiero wraz z rozwojem miażdżycy, objawy dotyczy większych naczyń.

Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z wymienionych w tym artykule objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, może okazać się, że masz znacznie więcej objawów niewydolności serca niż myślisz! Lekarz rodzinny skieruje Cię do kardiologa, który jeszcze dokładniej rozpatrzy Twój przypadek – zbierze wywiad, osłucha serce, zmierzy ciśnienie, a jeśli to konieczne – skieruje na dodatkowe badania. O serce warto zadbać już wcześniej i nie czekać na rozwinięcie się choroby.

.