Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, objawia się ona podwyższonym ciśnieniem tętniczym, które może występować stale lub okresowo. Wynik takiego badania otrzymujemy badając ciśnienie urządzeniem tzw. ciśnieniomierzem, który większość ludzi posiada w domu. W większości przypadków nadciśnienie tętnicze jest samoistne, oznacza to, że żadna interwencja medyczna nie jest potrzebna i w zasadzie nic nie zmieni, co za tym idzie, nie jest niebezpieczna dla życia człowieka.
Chociaż samo nadciśnienie nie jest tak bardzo groźne, najczęściej występuje ono u ludzi cierpiących na inne schorzenia na przykład: nerek, gruczołów dokrewnych albo choroby mózgu, a samo nadciśnienie to objawy tychże właśnie chorób. To jeden z przykładów jak mylnie można zdiagnozować chorobę, ograniczając się tylko do objawów, a nie zagłębiając się w powód ich występowania i ewentualne przebyte wcześniej choroby. Pierwszej diagnozy dokonuje zwykle lekarz internista/pierwszego kontaktu to on przeprowadza swego rodzaju wywiad z pacjentem, kieruje go na odpowiednie badania, a kiedy ten ma wyniki wybiera odpowiedniego specjalistę. Nadciśnienie tętnicze „kontrolowane” jest środkami farmakologicznymi, większość z nich jest przepisywana na receptę, natomiast coraz częściej farmaceuci oferują leki lub suplementy diety, które mają wspomóc układ sercowo-naczyniowy.
Niemniej jednak jakkolwiek by ich nie nazwano, warto zapytać lekarza czy tego typu lek jest potrzebny i czy jego zażywanie bardziej nie zaszkodzi niżeli pomoże.