Dieta na zdrowe serce. Co jeść?

Dieta na zdrowe serce. Co jeść?
Kardiologia ciśnieniomierze

Coraz więcej Polaków boryka się z chorobami kardiologicznymi. Niestety, schorzenia te są coraz częstszą przyczyną zgonów w Polsce. Do chorób serca przyczynia się przede wszystkim nieodpowiedni styl życia – brak aktywności fizycznej i zła dieta. Warto zatem wiedzieć, co powinniśmy jeść, by wzmocnić nasze serce i w porę je ochronić. Jakie produkty są przyjazne dla naszego sera, a jakie wręcz przeciwnie, wpływają na nie negatywnie? Zdrowa, zbilansowana dieta zmniejsza zagrożenie wystąpienia chorób związanych z układem sercowo-naczyniowych. Potwierdzają to lekarze kardiolodzy. Jeśli będziemy właściwie się odżywiać, jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy, choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego.

Trzeba tylko chcieć! Dowiedz się, co spożywać, a czego unikać, by mieć zdrowe, mocne serce. Inspiracją będzie najzdrowsza pod tym względem dieta śródziemnomorska.

Jakie produkty jeść?

Każda dieta, także na mocne serce, powinna obfitować w warzywa i owoce. Są to produkty niskokaloryczne, ale i niskotłuszczowe. Stanowią bogactwo składników mineralnych, witamin i ważne źródło błonnika. Znajdziemy w nich witaminy C i E oraz kwas foliowy, pomagające chronić układ krążenia. Przyjmuje się, że dzienna podaż owoców i warzyw powinna wynosić od 400 do 500 gram, rozłożonych na 5 porcji.

Owoce najlepiej zajadać surowe, a warzywa surowe lub gotowane na parze.

Bardzo ważny jest także wcześniej wspominany już błonnik. Dziennie powinniśmy spożywać minimum 25 gram błonnika. Produkty bogate w błonnik są sycące, dlatego po ich spożyciu dłużej poczujemy się syci i uchronimy się przed sięganiem po niezdrowe przekąski. Błonnik zawarty jest nie tylko w warzywach i owocach, ale również w razowym pieczywie i kaszach.

W diecie na mocne serce powinno być miejsce także na tłuste ryby morskie, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów, pozytywnie wpływają na ciśnienie tętnicze i chronią przed chorobami serca. Ryby spożywajmy 2-3 razy w tygodniu.

Co ograniczyć?

W diecie, która ma korzystnie wpłynąć na nasze serce, nie może być zbyt wiele cukru i soli. Nie musisz wykluczać ich ze swojego menu całkowicie, ale zwróć uwagę, że sól i cukier to składniki wielu przetworzonych produktów, takich jak chleb tostowy, słodkie rogaliki, batoniki, chipsy, paluszki czy inne przekąski. Ogranicz produkty z dużą zawartością soli – sery żółte, wędliny, wędzonki, zupy i sosy z paczki, konserwy, kostki rosołowe, kupne pasty do kanapek. Zamień klasyczną sól kuchenna na zdrowszą sól himalajską. Staraj się także zrezygnować ze słodzenia herbaty i kawy. Dużo zdrowszym źródłem cukru są po prostu owoce!

W diecie zalecanej przez kardiologów należy ograniczyć także spożywanie produktów bogatych w cholesterol, takich jak jaja, majonez, podroby, masło, śmietana, tłuste mleko, smalec… Produkty te bogate są także w tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego, które w nadmiarze przyczyniają się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób serca. Ale pamiętajmy, że cholesterol jest nam niezbędny do życia! Dlatego nie można całkowicie wyeliminować tłuszczów z diety, ale należy wybierać te zdrowsze – oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy i olej rzepakowy.

W diecie powinny pojawić się także tłuste ryby morskie, orzechy i migdały. Ograniczmy natomiast olej palmowy i kokosowy dodawany do słodyczy i innych produktów przetworzonych, pokarmy z sieci fast food, kiełbasy czy frytki smażone na głębokim tłuszczu. Zamiast tego 2-3 razy w tygodniu spożywajmy ryby i chudy drób.