Choroby serca u kobiet
Choroby serca występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u osób starszych, ale również tych młodszych w zasadzie nie ma reguły, chociaż można powiedzieć, że więcej przypadków występowania chorób serca widoczna jest u osób powyżej czterdziestego roku życia oraz u kobiet, ponieważ co druga kobieta umiera na choroby związane z układem sercowo-naczyniowym.
Dlaczego tak się dzieje? Budowa mięśnia sercowego jest taka sama u obu płci niemniej jednak częstszym chorobom serca odpowiada obecność hormonów u kobiet.
Estrogeny uwalniające tlenek azotu powodują rozkurczanie się naczyń, co działa korzystanie na powstrzymanie powstawania miażdżycy.
Kobiety zażywające środki antykoncepcyjne są szczególnie narażone na choroby serca oraz całego układu krążenia znacząco wpływają na zakrzepicę żył, są to bardzo częste przypadki.
Niestety większość lekarzy przepisujących środki antykoncepcyjne nie uprzedza pacjentek efektach ubocznych oraz możliwych powikłaniach występujących podczas zażywania antykoncepcji.
Dodatkowym aspektem, który działa na niekorzyść kobiet jest emocjonalność kobiet, czyli to, że częściej dochodzi u nich do sytuacji stresogennych a to ma również wpływ na powstawanie różnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Każda niewyleczona choroba bez względu na to czy występuje u kobiety czy mężczyzny również może doprowadzić do choroby serca, dlatego nawet, jeśli złe samopoczuciem zdaje się być niegroźnym przeziębieniem powinno być zdiagnozowane przez lekarza, aby uniknąć powikłać cięższych i groźniejszych niż przebyta, niewyleczona choroba.